Συνάντηση με Ψυχολόγο

Αγαπητοί γονείς,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι την Πέμπτη 15 Οκτωβρίου στις 18:00 ξεκινούν οι Συναντήσεις - Ομάδες Γονέων για τη φετινή χρονιά, στα πλαίσια συνεργασίας σχολείου-οικογένειας με γνώμονα τη συνεχή φροντίδα, ασφάλεια και συναισθηματική υγεία των παιδιών μας.

Στόχος των συναντήσεων είναι να ενημερωθούμε για την ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών και να ανταλλάξουμε απόψεις και συναισθήματα γύρω από τις εμπειρίες μας ως γονείς. Κάθε παιδί είναι μοναδικό και ξεχωριστό, εξίσου μοναδικός είναι και ο ρόλος του γονιού παρά τις προκλήσεις που συχνά εμφανίζονται.

Οι ομάδες διαρκούν δύο ώρες και συντονίζονται από την κα Ξένια Τσαμπαλή, ψυχολόγο – ομαδική αναλύτρια.

Το θέμα της πρώτης συνάντησης είναι:

«Μαμά, γιατί να πάω σχολείο;»: Δυσκολίες προσαρμογής και η σημασία της αυτονόμησης στην προσχολική ηλικία».

Σας περιμένουμε!